FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DO ARCHITEKTA WNĘTRZ (FAQ):

FAQ – odpowiedzi:

1. Jak wygląda praca z projektantem wnętrz i na czym polega?

Po pierwsze praca z projektantem wnętrz powinna być przyjemnością. W końcu, nie musimy wszystkiego robić sami, skoro korzystamy z usług specjalisty. Ważne, aby była to osoba, z którą tak jak w życiu złapiemy nić porozumienia, podoba się nam ogólny styl projektowania i będziemy potrafili jej zaufać.

Ogólny schemat pracy z projektantem wnętrz składa się z paru etapów:

ETAP I – to zebranie wszystkich oczekiwań i wymagań odnośnie projektowanych przestrzeni. Tu warto się zastanowić czego chcemy w naszym nowo projektowanym domu, lub mieszkaniu, lub jakie mamy oczekiwania odnośnie mieszkania na wynajem. Ważne będzie to, co lubimy a czego nie. Jakie mamy doświadczenia dotyczące podłóg, blatów, uchwytów. Warto to wszystko podsumować i poinformować projektanta. Te wszystkie informacje i sugestie będą analizowane, tak aby przekazać wnętrze skrojone dokładnie pod Wasze potrzeby.

ETAP II – obejmuje analizę projektowanego wnętrza pod kątem jak najlepszego wykorzystania jego potencjału. Celem jest przygotowanie układów funkcjonalnych i koncepcji na podstawie wszystkich przedstawionych założeń. 

Na tym etapie otrzymacie ode mnie już pełną wizualizację wnętrza w 3D – zamiast samych rzutów z góry w wersji 2D. I dodam z pełnym przekonaniem, że to ogromny wyróżnik na rynku! Zwykle jest tak, że Inwestor musi podjąć ważne decyzje na podstawie prostego rzutu z góry i na tej podstawie musi podjąć decyzję odnośnie układu który chce mieć w domu/ mieszkaniu. Niestety nie każdy ma wyobraźnię przestrzenną i jest w stanie wyobrazić sobie z rzutu 2D czy wnętrze będzie mu finalnie odpowiadać. Z rzutu 2D nie zawsze widać pełnego potencjału wnętrza, który doskonale natomiast widać na rzutach w trójwymiarze (3D).

Pełna wizualizacja na wstępnym etapie jest znacznie bardziej wymagająca dla architekta wnętrz wykonującego projekt, ale jest niesamowitą korzyścią dla Klienta, który od razu widzi czy projektowane przez architekta wnętrze mu się podoba, oraz czy spełnia jego wszystkie wymogi. Na wizualizacji można dokładnie przeanalizować czy projektowane wnętrze łazienki lub projekt kuchni jest funkcjonalny, pod każdym omawianym uprzednio względem. Można ocenić czy ma odpowiednią ilość miejsc do przechowywania oraz czy wnętrze jest odpowiednio przestronne.

ETAP III – to czas na ewentualne korekty projektu, zgodnie z przedstawionymi przez Inwestora wytycznymi i sugestiami dotyczącego każdego z projektowanych pomieszczeń. To ważne aby finalny projekt spełniał nasze oczekiwania, dlatego to ważne aby projektant wnętrz był otwarty na sugestie zmian i potrafił współpracować a nie tylko forsować na siłę swój zamysł.

ETAP IV – to przygotowanie dokumentacji technicznej w postaci rysunków technicznych, takich jak np. : rozplanowanie oświetlenia, hydrauliki, projekty sufitów, rzuty posadzek, rzuty wszystkich niezbędnych pomieszczeń, wyliczenie ilości płytek itd. Podsumowując – jest to komplet informacji technicznych, które są niezbędne do prawidłowej realizacji wnętrza, które zaplanowaliśmy. Ogromnie ważne, aby wszystko było czytelnie rozpisane, a także w razie konieczności szczegółowo omówione z wykonawcą.

ETAP V – to kompletne zestawienie wszystkich elementów wyposażenia wnętrz wraz z podaniem ceny oraz wskazaniem miejsca zakupu. To nieoceniona pomoc dla Inwestora, który nie musi samodzielnie przemierzać sklepów stacjonarnych i internetowych w poszukiwaniu wszystkich składowych wnętrza ( kanap, foteli, lamp, stołów, podłóg, kolorów tapicerek). Dzięki umiejętności selekcji wartościowych produktów z rynku, doświadczeniu oraz doskonałej znajomości rynku projektant wnętrz dopasowuje wszystkie elementy wyposażenia w taki sposób, aby finalnie otrzymać spójny projekt wnętrza. Dzięki temu Klient oszczędza czas i eliminuje niepotrzebny stres związany z tak dużym wyborem, który mamy aktualnie na rynku.

ETAP VI – nadzór nad realizacją, tak aby całość przebiegła zgodnie z oczekiwaniami inwestora, jeżeli takie jest życzenie. (FAQ – powrót)

2. Ile kosztuje projekt wnętrza domu lub mieszkania?

Każdy projekt jest wyceniany indywidualnie po przesłaniu rzutów projektowanego wnętrza i krótkiego opisu od Inwestora z informacją odnośnie stylu i oczekiwań. Większość biur podaje cenę za 1 m2. Moim wyróżnieniem jest to, że od lat wyceniam za pomieszczenie, co w praktyce często wychodzi dla Inwestora dużo korzystniej. Szczególnie, jeżeli trzeba zaprojektować duży dom lub w skład mieszkania wchodzi korytarz o dużym metrażu. Staram się aby w takiej sytuacji Inwestor nie „przepłacał” za metraż.

Wyceniając usługę projektowania wnętrz na pewno warto dokładnie dopytać, co wchodzi w jej skład. Ceny projektów wnętrz przeważnie idą w parze z jakością i doświadczeniem architekta. Jednakże zakres wykonywanych w ramach usługi prac może być naprawdę różny! Warto dopytać czy w ramach usługi otrzymacie np. wizualizacje a także ile dokładnie ich będzie. Trzeba dopytać czy w cenie są zawarte poprawki do projektu oraz w jakim zakresie. Czy w cenę usługi wliczona jest wizyta z Inwestorem w sklepie, aby wybrać wyposażenie wnętrz, płytki lub narożnik? Jeżeli tak, w jakim zakresie. Czy w ramach usługi otrzymacie pomoc w zamawianiu produktów, czy otrzymujecie listę wyposażenia i miejscem zakupu. Ważne jest także to czy oprócz otrzymanych rysunków dla fachowców, jest możliwa konsultacja z fachowcami na różnym etapie projektu. W jakiej formie może być taka konsultacja – telefoniczna czy jest możliwość spotkania się na budowie. Czy w usługę wliczony jest nadzór, lub dana ilość wizyt na budowie? Te szczegóły odróżniają wyceny i ofertowane usługi projektantów wnętrz, a jednocześnie przekładają się na efekt końcowy i to czy finalnie jesteście zadowoleni z projektu oraz z obsługującego Was specjalisty.

Wycena projektu wnętrza jest bezpłatna i niezobowiązująca. Aby otrzymać dokładny koszt projektu wnętrza warto powiedzieć architektowi na czym Wam zależy jeżeli chodzi o wykonanie projektu . Zwykle odpowiadam na zapytanie maksymalnie do trzech dni roboczych . Jeżeli w ciągu takiego czasu nie otrzymasz oferty – zadzwoń od razu to sprawdzę, być może Twój mail po prostu nie dotarł. Jeżeli chcesz wiedzieć jaki będzie koszt projektu wnętrza domu lub mieszkania zadzwoń pod numer + 48 606 197 362, wyślij maila pod adres: kontakt@anasthadesign.com lub skorzystaj z formularza na stronie tutaj. (FAQ – powrót)

3. Co jest potrzebne do przygotowania wyceny projektu wnętrza?

Wycenę przygotowuję przede wszystkim na podstawie: rzutów przesyłanych przez Inwestora, informacji na temat zakresu oczekiwanego opracowania projektu przez architekta wnętrz (projekt koncepcyjny czy kompleksowy), tego czy projekt wnętrza ma być z nadzorem czy nie oraz ogólnej informacji dotyczącej preferowanego stylu, w jakim ma być zaprojektowane wnętrze. (FAQ – powrót)

4. Ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania lub domu w przeliczeniu na metr kwadratowy?

Nie wyceniam metra kwadratowego dla Klientów indywidualnych. Rozliczam konkretne pomieszczenie, co zwykle jest dużą korzyścią dla Inwestorów, szczególnie tych posiadających duży metraż domów jednorodzinnych. Dzięki temu, Klienci nie przepłacają za przestronny korytarz, duże strefy komunikacyjne czy olbrzymi salon. Wprowadziłam tą zasadę już na początku pracy jako projektant wnętrz, ponieważ wycenianie metra kwadratowego w niektórych przypadkach wydawało mi się trochę krzywdzące dla Klientów posiadających duże przestarzenie. (FAQ – powrót)

5. Ile kosztuje projekt wnętrza komercyjnego – biura, zakładu fryzjerskiego, kawiarni?

Projekty wnętrz komercyjnych wyceniam indywidualnie. Z uwagi na dodatkowe wykształcenie z zakresu marketingu oraz 9 lat doświadczenia w tej branży, nabyłam unikalne na rynku umiejętności połączenia projektu wnętrza z jednoczesnym zrozumieniem grupy docelowej czyli osób korzystających z danych pomieszczeń wnętrz. To sprawia, że projektując zawsze myślę o odbiorcy, starając się niejako „wejść w jego buty”. Dzięki takiemu podejściu, projektowane przestrzenie w pełni odpowiadają na potrzeby użytkowników. (FAQ – powrót)

6. Ile poprawek można wprowadzić do projektu?

Standardowo zakładam trzy możliwe poprawki. Moje doświadczenie pokazuje, że, jeżeli na wstępnym etapie zostaną przedstawione dokładne oczekiwania, to w większości przypadków poprawki zdarzają się sporadycznie. Bardzo często zdarza się, że nie ma ich wcale! Serio! Jeżeli chodzi o poprawki dotyczące układu funkcjonalnego na etapie koncepcyjnym – nigdy nie ograniczałam ich liczby. Wnętrze musi być funkcjonalne, praktyczne i w pełni odpowiadać na oczekiwania Inwestora. Odpowiednio ustalony układ funkcjonalny to dla mnie priorytet. (FAQ – powrót)

7. Czy projektuję mieszkania z rynku pierwotnego, czy również z rynku wtórnego?

Zajmuję się projektowaniem wnętrz zarówno z rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego. W przypadku mieszkań lub domów z rynku pierwotnego, warto zgłosić się po projekt odpowiednio wcześniej i skorzystać z ewentualnej możliwości wprowadzenia tzw. zmian lokatorskich, wyburzenia niektórych ścian, lub dodania przyłączy elektrycznych, gniazdek. Deweloperzy umożliwiają często wdrożenia indywidualnej adaptacji przestrzeni już na etapie budowy, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy w trakcie remontu wnętrza. Celem jest wydobycie maksymalnego potencjału z wnętrza, które często nie jest właściwie przemyślane pod kątem użytkowym (brak miejsca na szafy, nieodpowiednie umiejscowienie przyłączy, brak przestronności, zbyt ciasne pomieszczenia itd.) Jest tego naprawdę sporo. Bardzo często korzystam z tej metody sprawiając, że mieszkanie finalnie jest w pełni dostosowane do stylu życia Inwestora. (FAQ – powrót)

8. Czy posiadam ekipy remontowo-budowlane oraz kontakty do stolarzy?

Od lat realizuję projekty ze sprawdzonymi specjalistami – zarówno z zakresu prac remontowo-budowlanych, jak i stolarskich. Moim Klientom przekazuję możliwość nawiązania współpracy z wyłącznie z wykonawcami, których realizacje zakończyły się pełną satysfakcją Inwestora. Często zdarza się, że Klienci korzystają ze swojego stolarza lub mają ekipę, która realizuje wykonany przez mnie projekt. To dla mnie też jest ok, nie upieram się że musza być wyłącznie moje ekipy. W kwestii wnętrz na pewno dogadam się z każdym. (FAQ – powrót)

9. Czy projekt zawiera nadzór nad realizacją wnętrza?

Standardowo w cenę projektu nie jest wliczony nadzór autorski, jednak jak najbardziej może być uwzględniony, jeżeli jest taka potrzeba. Wizyty kontrolne projektanta wnętrz na budowie w trakcie realizacji mają na celu sprawdzenie zgodności wykonywanych prac wykończeniowych z projektem wnętrza. W efekcie pozwalają na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy oraz nerwów Inwestora w czasie trwania remontu. (FAQ – powrót)

10. Czy projektuję pojedyncze pomieszczenia takie jak projekt sypialni, salonu, projekt kuchni lub projekt łazienki?

Zwykle projektuję całe przestrzenie domu lub mieszkania, ale czasem zdarzają się od tego odstępstwa, dlatego zawsze warto wysłać zapytanie ofertowe z opisem jaką masz potrzebę. Na pewno odpowiem. Osobiście stawiam na to aby projektowane wnętrza były spójne, lubię harmonię. Dlatego w mojej ocenie projekt pojedynczych przestrzeni wymaga dodatkowego sprawdzenia jak wyglądają lub jak docelowo mają wyglądać pozostałe pomieszczenia w domu. Tylko wtedy końcowy efekt w mojej ocenie może być zadowalający. Projektowanie samej łazienki czy samej kuchni w oderwaniu od reszty pomieszczeń jest w mojej ocenie ogromnym błędem stylistycznym, sprawiającym, że mieszkania często niestety nie wyglądają dobrze pomimo przeprowadzonego remontu. (FAQ – powrót)

11. Ile kosztuje ekipa remontowo-budowlana?

Tu zawsze proszę o indywidualną wycenę na podstawie założeń projektu, tak aby nie okazało się, że wycena jest niepełna, i trzeba za coś dodatkowo dopłacać. Dla prawidłowej wyceny ekipy remontowej ważne jest na przykład jakie mają być płytki, (zwykłe/ czy wielkoformatowe/mozaiki), ile metrów jest po położenia, do pomalowania, czy są jakieś niestandardowe rzeczy do wykonania. W moich projektach często stosuję rozwiązania które z uwagi na ich niepowtarzalność robimy po raz pierwszy (zarówno ja jak i wykonawca ;-)). Lubię jak wnętrza są nietuzinkowe i oryginalne, ale to wymaga współpracy w trakcie wykonania. Często znalezienia odpowiedniego pomysłu na wykonanie danego elementu w taki sposób aby zarówno technicznie jak i wizualnie był perfekcyjnie zamontowany. W celu dokonania wyceny udostępniam moim Klientom kontakty do sprawdzonych ekip remontowych. Podsumowując koszt ekipy remontowo- budowlanej – cena będzie zależna od ilości pracy, stopnia skomplikowania rozwiązań projektowych oraz użytych materiałów wykończeniowych i najpraktyczniej dokonać jej jak mamy w ręku projekt, który wchodzi do realizacji. (FAQ – powrót)

12. Gdzie projektuję wnętrza – w Poznaniu czy również wykonuję projekty w całej Polsce i za granicą?

Głównym obszarem działania jest Poznań i okolice takie jak: Dąbrówka pod Poznaniem, Tarnowo Podgórne, Lusówko, Skórzewo, Lusowo, Puszczykowo, Komorniki, Dopiewo, Suchy Las, Szczepankowo, Malta, Morasko, Kiekrz, Chyby Buk, Nowy Tomyśl oraz Grodzisk Wielkopolski.

Lubię doglądać moich realizacji i uważam, że im bliżej tym z korzyścią dla mnie, dla Inwestora.

Ale projektuje również wnętrza w Warszawie, Wrocławiu, Gdańska lub Kołobrzegu. Lokalizacja nie ma aż tak dużego znaczenia dla procesu projektowego, ponieważ większość pracy projektowej jest przed komputerem. Mogę projektować wnętrza w całej Polsce oraz za granicą. Zależy mi natomiast na osobistym (lub zdalnym) spotkaniu z Inwestorem i dokładnym poznaniu jego oczekiwań. Dlatego najprawdopodobniej po podpisaniu umowy spotkamy się osobiście w dogodnej dla Państwa lokalizacji. (FAQ – powrót).

13. Czy projekt może być realizowany zdalnie?

Oczywiście, jeżeli jest taka potrzeba możemy zdzwonić się telefonicznie lub poprzez aplikacje tj google meet, zoom. (FAQ – powrót)

​14. Do I speak English?

Of course 😉 (FAQ – powrót)

15. Czy projekt uwzględnia rozmieszczenie elektryki – gniazdek oraz włączników oraz przyłączy wodno-kanalizacyjnych?

Tak, w ramach dokumentacji technicznej dla wykonawców w projekcie kompleksowym są przygotowywane rysunki instalacji elektrycznej, zawierającej rozmieszczenie gniazdek, punktów oświetleniowych oraz schematy instalacji przyłączy wodno-kanalizacyjnych, niezbędne do wykonania prac hydraulicznych. (FAQ – powrót)

16. Czy w ramach projektu otrzymam wizualizacje 3D?

Standardowo każdy projekt wnętrza jest wykonany w jakości pokazanej na stronieNie ograniczam liczby wizualizacji. Pokazuję dokładnie każde pomieszczenie i każde miejsce we wnętrzu, aby wszystko mogło być zrealizowane precyzyjnie. To olbrzymia korzyść dla Klienta oraz dla wykonawcy, ponieważ nie musi sobie niczego wyobrażać. Wszystkie wizualizacje i dodatkowa ich ilość nie są dodatkowo płatne. (FAQ – powrót)

17. Czy wnętrza w realizacji wyglądają tak jak na wizualizacji?

W większości przypadków tak. Zdarza się, że zestawienie produktowe przygotowane pod projekt wnętrza posiada lampę, która bardziej spodoba się Klientowi niż ta, która została użyta w wizualizacji. Zdarza się również, że znaleźliśmy ciekawszy dywan lub baza modeli 3d nie obejmowała np. narożnika, którego chcę użyć. Wtedy podmieniamy elementy. Zawsze staram się jednak, aby wizualizacje nie były tylko „na papierze” i dbam o to aby używać docelowych materiałów – podłóg, płytek, tapet, wyposażenia tak, kolorów, aby efekt końcowy odpowiadał zaprojektowanej wizualizacji. (FAQ – powrót)

18. Czy w projektowaniu uwzględniam budżet Klienta?

Jeżeli dostaję od Klienta wytyczne odnośnie budżetu – tak, jeżeli chodzi o projekt kompleksowy. Lubię planować koszty, oprócz wykształcenia z zakresu architektury wnętrz mam również wykształcenie ekonomiczne. Wybieram takie elementy wyposażenia wnętrza, które spełniają założenia projektu i wpisują się w budżet. Uważam, że to nieoceniona pomoc, ponieważ nie zawsze na początku mamy wyobrażenie o tym, ile będzie nas kosztować całkowita realizacja. Łatwo wtedy przekroczyć założony budżet, decydując się już na początku na produkty i rozwiązania, które znacznie go przekraczają np. drewno na podłodze lub bardzo drogi kamień. Widząc łączny koszt, możemy wybrać co we wnętrzu jest dla nas najważniejsze, a na czym ewentualnie możemy oszczędzić, na czym chcemy się skoncentrować. Dobry architekt wnętrz potrafi spojrzeć na to całościowo, dobrze nam doradzić i stworzyć ciekawe i pomysłowe wnętrze nawet niewielkim kosztem. (FAQ – powrót)

19. Czy zawsze wykonuję sesje zdjęciowe po zakończeniu realizacji projektu wnętrz?

Nie. Niestety zwykle nie miałam na to czasu i większość moich zdjęć jest wykonanych w trakcie towarzyskich wizyt u moich Klientów. Ale zamierzam to zmienić w najbliższym czasie, ponieważ przez tyle lat nazbierało się sporo wnętrz wartych pokazania. Promocyjnie nie jestem też celebrytką na socialach (IG, FB – jeszcze, bo wygląda na to, że aby się w dzisiejszych czasach, gdzie króluje tego typu promocja, wkrótce wszyscy będziemy celebrytami… ;-)) (FAQ – powrót)

20. Co jest dla mnie sukcesem w pracy projektanta?

To, że moi Klienci polecają mnie swoim bliskim i znajomym oraz korzystają z moich usług przy kolejnych inwestycjach. To, że praktycznie większość mojej pracy ( 90%) to projekty z polecenia. To oznacza zadowolenie z efektów mojej pracy jako architekta wnętrz. Dla mnie to właśnie olbrzymi sukces, ponieważ dokładnie na tym mi zależy. (FAQ – powrót)

21. To, o co nie zapytasz, a jest niezmiernie istotne, to fakt, iż:

Kocham piękne wnętrza oraz moją pracę. Współpracując ze mną na pewno to poczujesz!

Do każdego realizowanego projektu wnętrz wnoszę moje pełne zaangażowanie. Nigdy się nie irytuję, jeżeli trzeba nanieść poprawki lub wnętrze pokazać coś inaczej. Lubię wywiązywać się z terminu, zdarza się, że oddaję pracę przed terminem. Mam świadomość, że moją rolą jest pomóc moim Klientom zamieszkać we wnętrzach ich marzeń, ale na miarę ich aktualnego budżetu. Zadowolenie Klientów z wykonanej realizacji wnętrza jest dla mnie niezmiennie największą satysfakcją.

Jeżeli masz inne pytania zadzwoń +48 606 197 362 lub wyślij maila na adres: kontakt@anasthadesign.com. Możesz również użyć formularza kontaktowego.

(FAQ – powrót)